| Brand: | Motorola |
| Model: | W209 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.6 inches, 28 x 28 mm, 8.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 44 x 14.9 mm, 65 cc (4.25 x 1.73 x 0.59 in) |
| Weight: | 78 g (2.75 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Silver |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |