| Brand: | Motorola |
| Model: | VE75 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.6 inches, 19.2 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 112 x 51 x 20 mm (4.41 x 2.01 x 0.79 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Gray |
| Price | |
| Usd: | ~119 USD |