| Brand: | Motorola |
| Model: | VE66 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 810 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 500 MHz Freescale MXC275-30 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Dimensions: | 103 x 49.5 x 15.2 mm, 68 cc (4.06 x 1.95 x 0.60 in) |
| Weight: | 121 g (4.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Usd: | ~108 USD |