| Brand: | Motorola |
| Model: | v8088 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 82 x 43 x 26 mm (3.23 x 1.69 x 1.02 in) |
| Weight: | 79 g (2.79 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 4 - Platinum, Lilac, Teal Green and Radar Blue with Chrome Styling Ring |