| Brand: | Motorola |
| Model: | V80 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 8 lines |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 99 x 45 x 23 mm, 82 cc (3.90 x 1.77 x 0.91 in) |
| Weight: | 108 g (3.81 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Onyx and Platinum |