| Brand: | Motorola |
| Model: | V70 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 3 lines + prompts, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 430 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 38 x 18 mm (3.70 x 1.50 x 0.71 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |