| Brand: | Motorola |
| Model: | V690 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels, 9 lines |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 47 x 23 mm, 80 cc (3.54 x 1.85 x 0.91 in) |
| Weight: | 93 g (3.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Gold, Orange |