| Brand: | Motorola |
| Model: | V635 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 8 lines (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.23 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 49 x 25 mm, 85 cc (3.50 x 1.93 x 0.98 in) |
| Weight: | 124 g (4.37 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Crystal Silver, Black |