| Brand: | Motorola |
| Model: | V60i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87 x 45 x 24 mm, 73 cc (3.43 x 1.77 x 0.94 in) |
| Weight: | 103 g (3.63 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |