| Brand: | Motorola |
| Model: | V400p |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 8 lines |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 49 x 24.8 mm, 86 cc (3.50 x 1.93 x 0.98 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |