| Brand: | Motorola |
| Model: | V3x |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.2 inches, 33 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 840 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 99 x 55 x 20 mm, 89 cc (3.90 x 2.17 x 0.79 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Usd: | ~140 USD |