| Brand: | Motorola |
| Model: | V3690 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1999 |
| Display | |
| Resolution: | 98 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic, Optimax |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 83 x 44 x 25 mm (3.27 x 1.73 x 0.98 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 |