| Brand: | Motorola |
| Model: | V303 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 4 lines |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89 x 49 x 25.3 mm (3.50 x 1.93 x 1.00 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue |