| Brand: | Motorola |
| Model: | V235 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 810 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 85.9 x 46.8 x 24.7 mm (3.38 x 1.84 x 0.97 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |