| Brand: | Motorola |
| Model: | V2288 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | NiMH |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 137 x 50 x 23 mm (5.39 x 1.97 x 0.91 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 |