| Brand: | Motorola |
| Model: | V220 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 85.5 x 44 x 24 mm, 80 cc (3.37 x 1.73 x 0.94 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |