| Brand: | Motorola |
| Model: | V186 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 86.5 x 44.5 x 25 mm (3.41 x 1.75 x 0.98 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |