| Brand: | Motorola |
| Model: | V.box(V100) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 126 x 64 pixels, 7 lines |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 83 x 44 x 25 mm (3.27 x 1.73 x 0.98 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |