| Brand: | Motorola |
| Model: | U9 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 48.6 x 16.4 mm, 57 cc (3.54 x 1.91 x 0.65 in) |
| Weight: | 87.5 g (3.07 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Pink, Purple |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |