| Brand: | Motorola |
| Model: | Tundra VA76r |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1130 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Dimensions: | 98 x 53.8 x 24 mm, 140 cc (3.86 x 2.12 x 0.94 in) |
| Weight: | 107 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Grey |
| Usd: | ~162 USD |