| Brand: | Motorola |
| Model: | Triumph |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.1 inches, 47.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~228 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 121.9 x 63.5 x 10.2 mm (4.80 x 2.5 x 0.40 in) |
| Weight: | 143 g (5.04 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |