| Brand: | Motorola |
| Model: | Timeport 280 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2001 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 100 pixels, 7 lines x 16 chars |
| Technology: | Monochrome graphic, Optimax |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 125 x 49 x 24 mm, 98 cc (4.92 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight: | 109 g (3.84 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |