| Brand: | Motorola |
| Model: | Talkabout T2288 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2000 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 4 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic, Optimax |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 130 x 47 x 27 mm (5.12 x 1.85 x 1.06 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 |