| Brand: | Motorola |
| Model: | Tab G20 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | TDDI IPS LCD, 350 nits (typ) |
| Brightness: | 350 nits |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT8768T Helio P22T (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 199.1 x 121.8 x 8.2 mm (7.84 x 4.80 x 0.32 in) |
| Weight: | 305 g (10.76 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Platinum Grey |
| Usd: | ~140 USD |