| Brand: | Motorola |
| Model: | T720i |
| Release Date: | 2002, October |
| Display | |
| Resolution: | 120 x 160 pixels, 9 lines, 4:3 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 1100 mAh battery (98481/SNN5595) |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 90 x 47 x 21 mm (3.54 x 1.85 x 0.83 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Connectivity | |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | No |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |