| Brand: | Motorola |
| Model: | T190 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 98 x 64 pixels, 5 lines,, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 550 mAh |
| Type: | NiMH |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 40 x 16 mm, 66 cc (4.17 x 1.57 x 0.63 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |