| Brand: | Motorola |
| Model: | SPICE XT300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 27.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p@25fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@25fps |
| Capacity: | 1170 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 97 x 61 x 16.8 mm, 87.5 cc (3.82 x 2.40 x 0.66 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Build: | BACKTRACK rear trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~184 USD |