| Brand: | Motorola |
| Model: | SLVR L7e |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels, 9 lines (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 113 x 49 x 11.5 mm, 59 cc (4.45 x 1.93 x 0.45 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue |
| Price | |
| Usd: | ~108 USD |