| Brand: | Motorola |
| Model: | S50 Neo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 161.9 x 73.1 x 7.6 mm (6.37 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight: | 171 g or 173 g (6.03 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical); unspecified sensors |
| Colors: | Olivine, Surf, Gray |