| Brand: | Motorola |
| Model: | ROKR Z6 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.1 inches, 31 x 42 mm, 13.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~190 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF |
| Capacity: | 720 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 32-bit Freescale MXC275-30 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Dimensions: | 105 x 45 x 16.2 mm, 69 cc (4.13 x 1.77 x 0.64 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |