| Brand: | Motorola |
| Model: | ROKR E8 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Dimensions: | 115 x 53 x 10.6 mm, 60 cc (4.53 x 2.09 x 0.42 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Dark Navy, Platinum |
| Usd: | ~76 USD |