| Brand: | Motorola |
| Model: | ROKR E6 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 32-bit Intel XScale PXA270 312 MHz |
| Expandable: | SD, up to 2 GB |
| Os: | Linux |
| Dimensions: | 111 x 51.5 x 14.5 mm (4.37 x 2.03 x 0.57 in) |
| Weight: | 121 g (4.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |