| Brand: | Motorola |
| Model: | RIZR Z8 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 320p |
| Battery | |
| Capacity: | 1030 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 2420 |
| Cpu: | 300 MHz ARM 1136 |
| Gpu: | PowerVR MBX |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.2, UIQ 3.1 |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 50 x 15 mm, 77 cc (4.29 x 1.97 x 0.59 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~119 USD |