| Brand: | Motorola |
| Model: | RIZR Z10 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 320p@30fps |
| Capacity: | 1130 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 2420 |
| Cpu: | 300 MHz ARM 1136 |
| Gpu: | PowerVR MBX |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.2, UIQ 3.2 |
| Dimensions: | 109.7 x 50.7 x 16.8 mm (4.32 x 2.00 x 0.66 in) |
| Weight: | 119 g (4.20 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Chrome |
| Usd: | ~162 USD |