| Brand: | Motorola |
| Model: | RAZR M XT905 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED Advanced |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 122.5 x 60.9 x 8.3 mm (4.82 x 2.40 x 0.33 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~270 USD |