| Brand: | Motorola |
| Model: | Razr 60 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 7.0 inches, 106.7 cm2 |
| Resolution: | 1224 x 2912 pixels (~464 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 165Hz |
| Brightness: | 4500 nits |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.6µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/2.0, (wide), 0.64µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Charging: | 68W wired 30W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Gpu: | Adreno 830 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 mmFolded: 88.1 x 74 x 15.7 mm |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Pantone: Rio Red, Scarab, Mountain Trail, Cabaret |