| Brand: | Motorola |
| Model: | Razr 40 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.9 inches, 107.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 165Hz |
| Brightness: | 1400 nits |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.5, (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 108˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired 5W wireless |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 730 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions: | Unfolded: 170.8 x 74 x 7 mmFolded: 88.4 x 74 x 15.1 mm |
| Weight: | 184.5 g or 188.5 g (6.53 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
| Colors: | Infinite Black, Glacier Blue, Viva Magenta, Peach Fuzz |