| Brand: | Motorola |
| Model: | Razr+ 2025 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.9 inches, 107.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 165Hz |
| Brightness: | 3000 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Charging: | 45W wired 15W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 735 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mmFolded: 88.1 x 74 x 15.3 mm |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Build: | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Pantone: Mocha Mousse, Midnight Blue, Hot Pink |