| Brand: | Motorola |
| Model: | Razr 2024 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.9 inches, 107.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 3000 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Charging: | 30W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300X (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| Weight: | 188.4 g (6.63 oz) |
| Build: | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Koala Grey, Beach Sand, Spritz Orange |