| Brand: | Motorola |
| Model: | Razr 2019 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 inches, 86.9 cm2 |
| Resolution: | 876 x 2142 pixels (~373 ppi density) |
| Technology: | Foldable P-OLED |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.7, 1.22um, dual pixel PDAF TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0, 1.12um |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2510 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| Gpu: | Adreno 616 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11 |
| Dimensions: | Unfolded: 172 x 72 x 6.9 mmFolded: 94 x 72 x 14mm |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Noir Black, Blush Gold |
| Usd: | ~551 USD |