| Brand: | Motorola |
| Model: | QUENCH |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.1 inches, 28.6 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF@25fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, AF |
| Selfie Video: | CIF@25fps |
| Capacity: | 1420 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 1.5 (Cupcake), upgradable to 2.1 (Eclair) in USA |
| Dimensions: | 116.8 x 60 x 12.4 mm (4.60 x 2.36 x 0.49 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Build: | Capacitive trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Licorice, Purple |
| Usd: | ~108 USD |