| Brand: | Motorola |
| Model: | Q8 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.4 inches, 36 x 48 mm, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65k colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1170 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 32-bit Intel XScale PXA270 312MHz |
| Expandable: | miniSDIO, 128 MB included |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard Edition |
| Dimensions: | 116 x 64 x 11.5 mm, 85 cc (4.57 x 2.52 x 0.45 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | miniUSB 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Black |
| Usd: | ~162 USD |