| Brand: | MOTOROLA |
| Model: | Q11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.4" |
| Resolution: | 320 x 240 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 3 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1170.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | ARM 7 LTE |
| Os: | Windows Mobile 6.1 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 11.7 mm |
| Weight: | 115 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Sensors: | GPS |