| Brand: | Motorola |
| Model: | PRO Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Body | |
| Dimensions: | 119.5 x 62 x 11.7 mm (4.70 x 2.44 x 0.46 in) |
| Weight: | 113g (3.99 oz) |
| Display | |
| Size: | 3.1 inches, 29.8 cm2 (~40.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 640 x 480 pi x els, 4:3 ratio (~258 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Memory | |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |