| Brand: | Motorola |
| Model: | PEBL VU20 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 100 x 48.9 x 18.9 mm (3.94 x 1.93 x 0.74 in) |
| Weight: | 103 g (3.63 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Purple, Rose Bloom, Navy Blue |
| Price | |
| Usd: | ~162 USD |