| Brand: | Motorola |
| Model: | PEBL U3 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~108 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87.5 x 49 x 22.2 mm (3.44 x 1.93 x 0.87 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |