| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola P30 Note |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.18 in |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels, 24 bit |
| Technology: | 6.18 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with F2.8 Aperture, 1.127 um pixel size |
| Capacity: | 4850 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 1.8 GHz Kryo 260, 4x 1.6 GHz Kryo 260, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 509 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 75.9 x 155.8 x 9.98 mm |
| Weight: | 170 g |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |