| Brand: | Motorola |
| Model: | P30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 inches, 96.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, 1.25µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/1.9, (wide), 1/2.8", 1.25µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| Gpu: | Adreno 509 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8 (Oreo), ZUI 4 |
| Dimensions: | 155.5 x 76 x 7.7 mm (6.12 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Black, Aurora (128/6 GB only) |
| Usd: | ~302 USD |