| Brand: | Motorola |
| Model: | One Vision |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.3 inches, 94.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~432 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 25 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Exynos 9609 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11 |
| Dimensions: | 160.1 x 71.2 x 8.7 mm (6.30 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Build: | Water-repellent coating |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Bronze gradient, Sapphire gradient |
| Usd: | ~378 USD |