| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola One Power |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels |
| Technology: | 6.2 in |
| Main Specs: | 4608 x 3456 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 4850 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 1.8 GHz Kryo 260, 4x 1.6 GHz Kryo 260, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 509 |
| Ram: | 3 GB, 4 GB, 6 GB, 1333 MHz |
| Storage: | 32 GB, 64 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 75.9 x 155.8 x 9.98 mm |
| Weight: | 170 g |
| Sim: | Nano SIM |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint |